جشن شکرگزاری زعفران سرایان

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بیش از ۴هزار نفر از مردم شهرستان سرایان در جشن بزرگ شکرگزاری زعفران شرکت کردند که در این جشن از هنرمندان معروف کشوری مثل پویا بیاتی ، رضا ذریه نیز دعوت شده بود.

جشن-شکرگزاری-زعفران-سرایان

حرف از گران‌ترین ادویه جهان است ادویه‌ای که خراسان جنوبی را با آن می‌شناسند کار برداشتش هنگامی که هوا گرگ و میش است آغاز می‌شود قبل از طلوع آفتاب کشاورز چراغ دستی خود را بر می‌دارد و روانه زمین‌های ارغوانی رنگ زعفران می‌شود تا محصول یکساله خود را برداشت کند.

مرغوب‌ترین زعفران جهان در خراسان جنوبی تولید می‌شود و این زعفران به بدلیل برداشت گل قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از باز شدن، کیفیت عطر و قدرت رنگ دهی بالایی دارد و آنطور که آمار نشان می‌دهد سه هزار هکتار از اراضی شهرستان سرایان زیرکشت زعفران است و ۶ هزار بهره بردار محصول خود را امسال برداشت کردند محصولی که ۱۲ تن و ۴۰۰ کیلو به ثمر رسید.

سالانه ۱۲ هزار تن زعفران از مزارع شهرستان سرایان برداشت می شود

فرماندار سرایان نیز در این جشنواره با بیان اینکه گام برداشتن در حوزه مدیریت این محصول استراتژیک مصمم‌تراز قبل پیگیری می‌شود و آنچه در توان است به کار گرفته می‌شود گفت: سرایان سه هکتار مزارع زعفران دارد که سالانه ۱۲ تن زعفران خشک از آن حاصل می‌شود.

ابراهیم رسولی‌مقدم ایفای سهم و نقش فراوان این محصول استراتژیک در اشتغال و توسعه سرایان و برگزاری جشن زعفران را فرصتی ارزشمند برای ایجاد فضای شادی و نشاط در کنار هم توصیف کرد.

جشن-شکرگزاری-زعفران-سرایان2

زعفران سرایان با عیارترین زعفران شناخته شده است

رئیس شورای اسلامی شهر سرایان نیز در حاشیه برگزاری جشن زعفران در این شهرستان اظهار داشت: برگزاری جشن شکرگزاری بهانه‌ای برای مطرح کردن زعفران سرایان در شأن و جایگاه واقعی خود است.

عظیمی با گلایه از مظلوم واقع شدن زعفران سرایان در کشور افزود: طلای سرخ سرایان با عیار ۳.۲ بالاترین عیار و کیفیت را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد:  لزوم حمایت مسئولان از برندسازی این محصول استرتژیک باید مدنظر باشد و  تلاش‌ شود تا سهم واقعی زعفران سرایان از سهم جهانی و کشوری مشخص شود.

در حاشیه این جشن مراسم نمادین گل پر کنی در کنار کرسی و کف زنی به صورت زنده انجام شد و با شیرینی محلی، کف و چای زعفران از حضار پذیرایی شد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

مدیر فروشگاه
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
ارسال دیدگاه