پیاز زعفران و ویژگی های آن چیست

پیاز زعفران
۴.۵/۵ - (۲۰ امتیاز)

پیاز زعفران و ویژگی های آن چیست

زعفران از طریق پیازچه هایی که در عمق سی سانتیمتری زمین کاشته می شود تولید می شود، پیاز زعفران در مقابل سرما و گرما به شدت مقاوم بوده و از طریق پوشال هایی که اطراف پیاز را در برگرفته در مقابل نوسانات دمایی مقاوم می شود، پوشال های اطراف پیازچه در تابستان قسمتی از رطوبت آخرین آبیاری زعفران را به خود جذب می کنند و این رطوبت را تا مدت زیادی در خود حفظ می کنند و از این طریق پیاز تا زمان بیدار شدن مجدد گیاه در مقابل گرمای تابستان، سالم نگه می دارند.

پیاز زعفران2

مقاومت پیاز زعفران در برابر سرما

پیازچه زعفران در مناطق سرد سیر با بارندگی زیاد بسیار بهتر از مناطق گرم سیر عمل میکنند و یکی از دلایل اصلی که باعث تمایز زعفران مرغوب از زعفران نامرغوب می شود، اقلیم آب و هوایی آن منطقه هست که هرچقدر منطقه سرد سیر تر باشه عمل کرد و عیار زعفران بالاتر می رود.

زعفران به دلیل طبع گرم آن تا حد زیادی می تواند در مقابل هوای سرد مقاومت کند، پیاز زعفران در دمای منفی چهل درجه سانتیگراد به رشد عادی خود ادامه می دهد و شادابی و نشاط برگ ها را کاملا حفظ میکند.

تکثیر پیاز زعفران

پیازچه ها توسط تبدیل پیاز مادری به پیاز های جدید (پیاز دختری)، تکثیر می شوند. که آذر ماه هر سال این تکثیر شروع می شود و تا فروردین ماه تمام مواد مغذی داخل پیاز مادری به پیاز های جدید منتقل می شود به طوریکه از پیاز مادری چیزی جز یک ورقه ی نازک باقی نمی ماند. این روند هر سال ادامه پیدا میکند و تا زمانی که تراکم پیاز ها به حدی برسد که زمین، توان تامین نیاز های پیاز را نداشته باشد که این زمان تقریبا ۶ تا ۷ سال زمان می برد و اصولا  هر هفت سال یک بار پیاز را به محل جدید جابجا میکنند.

پیاز زعفران1

ویژگی های پیاز زعفران سالم

پیاز سالم باید عاری از هرگونه آفت از قبیل کنه و قارچ باشد، در صورت خرید پیاز زعفرانی که مشکوک به قارچ است باید قبل از کاشت زعفران داخل محلول قارچ کش به مدت ده تا بیست دقیقه قرار داده شود تا بیماری های قارچی را تا حدی کند.

برای جلوگیری از ابتلای پیاز به کنه و قارچ باید از آبیاری مزرعه در هوای گرم خود داری شود تا شرایط مساعدی برای ایجاد کنه و قارچ صورت نگیرد.

 

مدیر فروشگاه
ارسال دیدگاه